Co słychać w oświacie
Zatrudnienie sprzątaczki na umowę zlecenie – nie w szkole samorządowej
Szkoły oraz placówki oświatowe, które prowadzone są przez jednostki samorządu terytorialnego, są pracodawcami samorządowymi. Oznacza to, że przy zatrudnianiu pracowników administracji i obsługi zobowiązane są one do stosowania przepisów dotyczących pracowników samorządowych. Sprawdź szczegóły.
Czytaj więcej »Nauczyciele i medycy muszą się zaszczepić. Inaczej stracą pracę?
To trzeba przedyskutować i trzeba do tego podchodzić racjonalnie. Pomysł, by trzy grupy zawodowe musiały się szczepić, a jak nie, to nie będą pracować jest jeszcze nieprzedyskutowany - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek o zapowiadanym przez Ministerstwo Zdrowia obowiązku szczepień medyków, nauczycieli i służb mundurowych.
Czytaj więcej »Nauczyciele i urzędnicy chcą się przekwalifikować. Elastyczność pracy kusi
Branżą, która jest najbardziej otwarta na zmianę pracy ze względu na dotychczasowy system pracy jest edukacja.
Czytaj więcej »Andrzej Duda podjął decyzję ws. "lex Czarnek 2.0"
Andrzej Duda przekazał, że podjął decyzję ws. "lex Czarnek 2.0". - Nie podpiszę tej ustawy - powiedział. - Przyszły do mnie 133 listy protestacyjne w tej sprawie, część z nich podpisana nawet przez kilkadziesiąt organizacji, czy kilkanaście tysięcy osób prywatnych - mówił Andrzej Duda. - Projekt ten nie uzyskał powszechnej akceptacji - skomentował.
Czytaj więcej »Szkoły branżowe i technika zyskują na popularności
Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski wziął udział w konferencji "Kształcenie zawodowe przyszłości" zorganizowanej na Politechnice Białostockiej. Z danych ministerstwa przedstawionych podczas konferencji wynika, że obecnie w technikach i szkołach branżowych uczy się 58,5 proc. uczniów, a w liceach 41,5 proc. uczniów.
Czytaj więcej »Polski z historykiem, angielski na świetlicy. Nawet 50 godzin zastępstw tygodniowo w szkole
- Zastępstwo zastępstwem pogania - mówią uczniowie i wyliczają: w tygodniu nie ma nawet czterech, pięciu przedmiotów. W całej szkole trzeba nieraz zorganizować nawet 50 godzin zastępstw. Problem w tym, że gdy jeden nauczyciel odchodzi lub idzie na zwolnienie, zastąpić go nie ma kim. Zdaniem dyrektorów teraz dopiero widać, jakie są braki kadrowe. - Kiedyś nauczyciel miał wątpliwości, czy iść na L4. Teraz się nie zastanawia – opowiadają.
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/polski-z-historykiem-angielski-na-swietlicy-nawet-50-godzin-zastepstw-tygodniowo-w-szkole?fbclid=IwAR2FQB21Gh519cXCJINnxEEAidtckBaMB3-FgeC4Weioia47iQQjAaqLE-4