Co słychać w oświacie

Uczniowie szkoły podstawowej w Sosnowcu od kilku dni marzną na lekcjach. "W klasie było 12 stopni, dzieci siedziały w kurtkach"

Rewolucja w urzędach pracy. To koniec pośredniaków, jakie znamy

Projekt ustawy o aktywności zawodowej ma wprowadzić sporo zmian w urzędach pracy. Nowe przepisy mają sprawić, że urzędy przestaną kojarzyć się z bezrobociem, a zaczną z aktywizacją zawodową. Czy to koniec pośredniaków, jakie znamy? O tym rozmawiamy z Moniką Fedorczuk, p.o. dyrektora Urzędu Pracy w Warszawie.

Czytaj więcej »

Wcześniejsze emerytury nauczycieli i urlopy w ciągu roku szkolnego. Minister zapowiada zmiany

  • Minister edukacji w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" był pytany m.in. o likwidację Karty nauczyciela, podwyżki dla nauczycieli, a także o swoje "sukcesy i porażki".
  • Czarnek podkreślił, że trzeba zlikwidować Kartę nauczyciela.
  • Jak dodał, w pakiecie jest "wymuszenie automatycznych podwyżek dla nauczycieli co roku o co najmniej 50 proc. wzrostu średniej krajowej". Projekt nowej ustawy o zawodzie nauczyciela zakłada m.in. pensum dla nauczycieli w szkole na poziomie 22 godzin.

Czarnek podkreślił, że trzeba zlikwidować Kartę nauczyciela i dokładnie to powiedział Sławomirowi Broniarzowi, prezesowi Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

Czytaj więcej »

Koniec z religią w szkołach? Te miasta chcą ją wykreślić z planu lekcji

Odpływ uczniów uczęszczających w szkołach na lekcje religii obserwujemy w Polsce już od kilku lat. I choć prawo wyraźnie mówi, że katecheza powinna znajdować się na pierwszej lub ostatniej lekcji w ciągu dnia, to wszyscy wiemy, że jest różnie. Problem jest bagatelizowany, kiedy na zajęcia nie chodzi 1-2 osoby z klasy, a co, jeśli to większość czeka? Pierwsze miasta podejmują rozważania o usunięciu religii ze szkół, czy to w ogóle jest możliwe?

Czytaj więcej »

Polscy nauczyciele w tyle za Niemcami. Zarabiają 3-4 razy mniej

Jeśli chodzi o realną wartość wynagrodzenia, to polscy nauczyciele niemal zamykają stawkę krajów Unii Europejskiej... Gorzej od nich mają tylko nauczyciele na Węgrzech i Słowacji - tak wynika z raportu „Wynagrodzenia polskich nauczycieli”. Ta sytuacja nie jawi się też najlepiej, gdy zestawić ich zarobki z wynagrodzeniem osób z porównywalnym wykształceniem w Polsce. Trudno się dziwić, że zaczyna ich brakować.

Czytaj więcej »

Dodatkowy dzień wolny dla nauczyciela – w jakim terminie

Za pracę nauczyciela wykonywaną w dniu wolnym od pracy należy udzielić czasu wolnego. Dotyczy to jednak wyłącznie prowadzenia zajęć w dniu wolnym od pracy. Przepisy Karty Nauczyciela nie wyjaśniają jednak, w jakim terminie udzielić wspomnianego dnia wolnego. Odpowiedzi należy więc szukać w Kodeksie pracy.

Czytaj więcej »