Co słychać w oświacie

Największy kryzys kadrowy w oświacie dopiero przed nami

Zdaniem Mateusza Krajewskiego, prezesa fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, tylko nieliczni absolwenci studiów pedagogicznych podejmują pracę w zawodzie. - Prawdziwą skalę kryzysu kadrowego w oświacie trudno oszacować, nie ma centralnej bazy informacji - podkreśla.

Czytaj więcej »

Wypalenie zawodowe nauczycieli wśród najważniejszych problemów oświaty

Jak wspierać młodych ludzi w budowaniu mądrej i szanującej się społeczności, włączając w to całą szkolną wspólnotę – o tym dyskutowali we wtorek w Katowicach uczestnicy Kongresu Oświaty, organizowanego przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice.

Czytaj więcej »

"Ta 'idiotka' wklepuje do e-dziennika oceny o 22.12". Szczery list męża nauczycielki

Praca nauczyciela w naszym kraju ma się wyjątkowo źle, szczególnie w oglądzie społecznym. Z jednej strony nigdy nie są doceniani, wciąż muszą walczyć o pensje, chociaż o wynagrodzeniu za wszystkie nadgodziny nikt nie wspomni. Z drugiej strony - jeśli coś w systemie edukacji jest nie tak - to właśnie nauczycieli najczęściej obarcza się winą. Na dodatek ciągle słyszą, że wcale nie mają tak źle, bo mają wakacje i ferie. Przeczytajcie, jak pracę nauczyciela widzi najbliższa rodzina - mąż nauczycielki.

Czytaj więcej »

Problem z brakiem nauczycieli głównie w dużych miastach

W mniejszych miejscowościach najczęściej nie ma problemów z brakiem nauczycieli, pojawiają się one w niektórych dużych miastach. Na początku października było nieco ponad 4 tys. ofert pracy, z których tylko część na pełny etat – powiedział wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.

W piątek (14 października), w Dniu Edukacji Narodowej, przed kuratoriami oświaty w ramach akcji "Kartka do Czarnka" zbierane będą kartki do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z apelem o podjęcie działań w sprawie braku nauczycieli w szkołach i w przedszkolach.

Czytaj więcej »

Nauczyciele są coraz starsi. Oto kto uczy dzieci w szkołach

Wielkim krokami zbliża się Dzień Edukacji Narodowej popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji Eurostat opublikował dane dotyczące liczby nauczycieli w UE. Jak na tym tle wypada Polska?
  • Z danych Eurostatu wynika z nich, że nauczyciel to mocno sfeminizowany zawód, do tego wykonują go coraz starsze osoby.
  • Prawie połowa nauczycieli płci męskiej w wieku powyżej 50 lat uczyła w szkołach średnich.
  • Średnia liczba uczniów na nauczyciela wyniosła 12,3. W Polsce ten wskaźnik wynosi ok 11, ale wzrasta.

W 2020 r. w UE w szkołach podstawowych, średnich I i II stopnia zatrudnionych było 5,2 mln nauczycieli ( poziomy ISCED 1-3).

Czytaj więcej »

"Kiedyś nauczyciel dostawał czekoladki, dziś jest komputer i złota broszka"

Marcin opowiada, że odkąd jego dzieci chodzą do szkoły, rodzice zgłaszają pomysły upominków dla nauczycieli, które bardziej nadają się na "ślub albo zakończenie 40-letniej kariery zawodowej", a nie na Dzień Edukacji. Proponowano już złotę broszkę, weekend w SPA, vouchery o wartości 1000 zł, a nawet portret malowany na zamówienie u znajomego artysty...

Czytaj więcej »