Co słychać w oświacie
Koniec z tradycyjnymi pracami domowymi? Genialny pomysł wrocławskiej podstawówki, czym je zastąpić
Szkolne zeszyty to dla wielu uczniów koszmar. Bezsensowne przepisywane notatek, rozwiązywanie dziesiątek, nieomal jednakowych zadań, dzieci często mówią, że to najnudniejsze zajęcie w całym systemie edukacji. W jednej ze szkół podstawowych we Wrocławiu postanowiono zrezygnować z klasycznych zadań domowych, na razie na próbę.
Czytaj więcej »Źle ułożony plan lekcji? Rodzic nie jest bezsilny, ale dyrektor już tak
Nauczycielka z 40-letnim stażem: dzisiaj nauczyciele są jak roboty
Danuta Danton pracowała w szkole 40 lat. Uczyła dzieci i młodzież języka polskiego. Jej bliscy mówili, że pewnie będzie nauczycielką aż do śmierci. Nie wytrzymała. Odeszła tuż przed pandemią, po strajku nauczycieli w 2019 r. — Od lat toczymy te same dyskusje, a system oświaty się nie zmienia. Szkoła to podstawa, tymczasem wszyscy myślą, że jakoś to będzie, jakoś damy radę. Naprawdę? — mówi i opowiada nam o swoich nauczycielskich doświadczeniach i przemyśleniach.
Czytaj więcej »Dzieci uczą się życia z TikToka, a nie z podręczników – rozmowa z prof. Anną Landau-Czajką, historyczką i socjolożką
O tym, że dziewczynki są śliczne, a chłopcy kochają zabawy i przygody. O dziewczynkach ratujących tonących i chłopcach czekających na brzegu. O pracowitości, opiekuńczości i patriotyzmie. Rozmowa z prof. Anną Landau-Czajką z Instytutu Historii PAN o kształtowaniu się obrazu dziewczynki i kobiety w podręcznikach dla najmłodszych od XVIII do XXI w.
Czytaj więcej »Kary dyrektorskie już obowiązują. Czego mogą dotyczyć i jak je stosować?
"Wyposażenie" dyrektora szkoły w możliwość nakładania kar w postaci prac porządkowych czy innych czynności na rzecz szkoły lub środowiska szkolnego to nowość w tym roku szkolnym. Co ciekawe to rozwiązanie nie budzi kontrowersji w szkołach, a wprost przeciwnie – zostało przyjęte z dużym zadowoleniem. – W końcu uporządkowano to, co od dawna stosowaliśmy – mówią dyrektorzy.
Czytaj więcej »Uczniowie spędzają w szkole więcej czasu niż kiedyś ich rodzice. Szkoła przyucza do bezsensownej pracy
Uczniowie spędzają w szkole więcej czasu niż kiedyś ich rodzice. Szkoła przyucza do bezsensownej pracy
Szkoła przyucza do pracy bezsensownej i mechanicznej, przyzwyczaja do tego, że praca to siedzenie i oddawanie swojego czasu wolnego - mówi Mikołaj Marcela, autor książki "Patoposłuszeństwo", wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.
Czytaj więcej »