Co słychać w oświacie

Nauczycielka z 40-letnim stażem: dzisiaj nauczyciele są jak roboty

Danuta Danton pracowała w szkole 40 lat. Uczyła dzieci i młodzież języka polskiego. Jej bliscy mówili, że pewnie będzie nauczycielką aż do śmierci. Nie wytrzymała. Odeszła tuż przed pandemią, po strajku nauczycieli w 2019 r. — Od lat toczymy te same dyskusje, a system oświaty się nie zmienia. Szkoła to podstawa, tymczasem wszyscy myślą, że jakoś to będzie, jakoś damy radę. Naprawdę? — mówi i opowiada nam o swoich nauczycielskich doświadczeniach i przemyśleniach.

Czytaj więcej »

Dzieci uczą się życia z TikToka, a nie z podręczników – rozmowa z prof. Anną Landau-Czajką, historyczką i socjolożką

O tym, że dziewczynki są śliczne, a chłopcy kochają zabawy i przygody. O dziewczynkach ratujących tonących i chłopcach czekających na brzegu. O pracowitości, opiekuńczości i patriotyzmie. Rozmowa z prof. Anną Landau-Czajką z Instytutu Historii PAN o kształtowaniu się obrazu dziewczynki i kobiety w podręcznikach dla najmłodszych od XVIII do XXI w.

Czytaj więcej »

Kary dyrektorskie już obowiązują. Czego mogą dotyczyć i jak je stosować?

"Wyposażenie" dyrektora szkoły w możliwość nakładania kar w postaci prac porządkowych czy innych czynności na rzecz szkoły lub środowiska szkolnego to nowość w tym roku szkolnym. Co ciekawe to rozwiązanie nie budzi kontrowersji w szkołach, a wprost przeciwnie – zostało przyjęte z dużym zadowoleniem. – W końcu uporządkowano to, co od dawna stosowaliśmy – mówią dyrektorzy.

Czytaj więcej »

Uczniowie spędzają w szkole więcej czasu niż kiedyś ich rodzice. Szkoła przyucza do bezsensownej pracy

Uczniowie spędzają w szkole więcej czasu niż kiedyś ich rodzice. Szkoła przyucza do bezsensownej pracy

Szkoła przyucza do pracy bezsensownej i mechanicznej, przyzwyczaja do tego, że praca to siedzenie i oddawanie swojego czasu wolnego - mówi Mikołaj Marcela, autor książki "Patoposłuszeństwo", wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.

Czytaj więcej »

Dorota Wellman pełna uznania dla pracy nauczycieli: "Kto będzie uczył nasze dzieci?"

Dorota Wellman postanowiła stanąć w obronie nauczycieli. Dziennikarka w najnowszym felietonie zadaje ważne pytanie: "Co my zrobimy bez nauczycieli". W Polsce zaczyna bowiem brakować wychowawców. Zdarza się, że jeden uczy wielu przedmiotów ze względu na braki kadrowe.

Czytaj więcej »

Czarnek chce likwidacji Karty Nauczyciela. I co wtedy?

Przemysław Czarnek oświadczył, że dołączył do grona osób, które za najbardziej szkodliwą uważają Kartę Nauczyciela. Szokujące? W sumie nie bardzo. Wyobraża sobie pewnie ten dokument jako siedlisko zła wszelkiego i dziwacznych przywilejów. Zastanówmy się, wyglądałaby szkoła bez Karty Nauczyciela.

Czytaj więcej »