Co słychać w oświacie

Dodatkowy dzień wolny dla nauczyciela – w jakim terminie

Za pracę nauczyciela wykonywaną w dniu wolnym od pracy należy udzielić czasu wolnego. Dotyczy to jednak wyłącznie prowadzenia zajęć w dniu wolnym od pracy. Przepisy Karty Nauczyciela nie wyjaśniają jednak, w jakim terminie udzielić wspomnianego dnia wolnego. Odpowiedzi należy więc szukać w Kodeksie pracy.

Czytaj więcej »

Ministerstwo Czarnka bierze się za pogramy nauczania. W 2023 r. radykalne zmiany

Wczoraj na konferencji MEiN ogłoszono, że do konsultacji społecznych trafia projekt zmian w programie nauczania kilku przedmiotów szkolnych. Najwięcej zmian dotyczy szkół średnich, bo planowane są zmiany w łacinie, przedsiębiorczości i języku polskim, a dodatkowo kilka różnic w programie nauczania techniki. Nowe wytyczne zakładają m.in. gry edukacyjne na liście lektur do matury oraz całkiem nowy program nauczania przedmiotu biznes i zarządzanie.

Czytaj więcej »

Nauczycielka ostro o Lex Czarnek 2.0. "Mydlenie oczu" i "kpina" z prezydenta Dudy

Komisja edukacji zajmowała się prezydenckim projektem "Rodzice decydują", a także tzw. lex Czarnek 2.0. Posłowie opozycji zwracali uwagę, że projekty są ze sobą sprzeczne. Z kolei ze strony rządzących pojawiły się głosy, że "lex Czarnek 2.0 realizuje ideę prezydenta". Ostatecznie komisja zadecydowała, że to zapisy z projektu poselskiego będą dalej procedowane i że lex Czarnek 2.0 będzie wiodący wobec projektu prezydenckiego. Sprawę skrytykowała w TOK FM nauczycielka Anna Schmidt-Fic z Inicjatywy Wolna Szkoła.

Czytaj więcej »

O tym rozmawiają w pokoju nauczycielskim. "To najgorszy typ rodzica"

Dlaczego zrobiła pani niezapowiedzianą kartkówkę i pytania były takie trudne? Nie przesadza pani z liczbą zadań domowych? Naprawdę według pani ta spódniczka była za krótka? Czy myśli pani, że ja mam czas przychodzić na zebrania? Kolejna zbiórka pieniędzy, kto się na to godzi? To nie jest gra w "100 pytań do" tylko codzienność wielu nauczycieli. Oprócz pytań pedagodzy muszą mierzyć się z pretensjami i zarzutami ze strony rodziców. Jakie zachowania opiekunów najbardziej denerwują nauczycieli? Sprawdziliśmy!

Czytaj więcej »

Największy kryzys kadrowy w oświacie dopiero przed nami

Zdaniem Mateusza Krajewskiego, prezesa fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, tylko nieliczni absolwenci studiów pedagogicznych podejmują pracę w zawodzie. - Prawdziwą skalę kryzysu kadrowego w oświacie trudno oszacować, nie ma centralnej bazy informacji - podkreśla.

Czytaj więcej »

Wypalenie zawodowe nauczycieli wśród najważniejszych problemów oświaty

Jak wspierać młodych ludzi w budowaniu mądrej i szanującej się społeczności, włączając w to całą szkolną wspólnotę – o tym dyskutowali we wtorek w Katowicach uczestnicy Kongresu Oświaty, organizowanego przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice.

Czytaj więcej »