Co słychać w oświacie

Twarde niekompetencje

Kiedy czyta się i słucha o osiągnięciach fińskiej oświaty (tych rzeczywistych, a nie wyobrażonych i zmitologizowanych), albo o funkcjonowaniu szkół demokratycznych w Izraelu, nieodparcie pojawia się pragnienie wykupienia odpowiedniej licencji. Przecież, żeby u nas było równie fajnie jak u nich, wystarczy wysłać tępych nauczycieli na odpowiedni dokształt z miękkich kompetencji, nieoceniania i niezadawania prac domowych! Tak przynajmniej wynika ze światłych zaleceń żyjących z ludzkiej naiwności (oraz ignorancji i niedokształcenia) kołczów, trenerów i pedagogicznych ekspertów od wszystkiego.

Czytaj więcej »

Miasteczko edukacyjne w Warszawie

Uruchamiamy w Warszawie Miasteczko edukacyjne!

– Będzie to forum debat o problemach edukacji i jej pracowników oraz o tym, czego i jak mamy uczyć – poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej ZNP 5 października 2022 r.

Czytaj więcej »

Rodzice łapią się za portfele. Powodem składki na "klasowe"

- Rok temu sama kupiłam papier, a rodziców poprosiłam, by oddali mi pieniądze. Wyszło po 4,50 zł od dziecka. Część z nich do tej pory mi nie oddała - żali się w rozmowie z Wirtualną Polską pani Agnieszka - nauczycielka. W tym, nauczona doświadczeniem, obniżyła składkę. - Teraz składaliśmy się po 2,50 zł - dodaje. Znów przeżyła rozczarowanie.

Czytaj więcej »

MEiN kontra związki zawodowe. Kto kogo unika?

Do wypracowania kompromisu potrzebne są chęci - to jedyny wniosek, jaki można wysnuć, patrząc na obecny stan negocjacji, w jakim znalazły się strona rządowa i związki zawodowe nauczycieli. Związkowcy szykują się do protestów, których główną przyczyną jest brak dialogu z rządem, natomiast kierownictwo ministerstwa zarzuca im, że nie chcą przystąpić do negocjacji. Zabawa trwa.

Czytaj więcej »

Nauczyciele odchodzą z pracy i zmieniają branżę. Firmy przyjmą ich z otwartymi ramionami

Wraz z pierwszym dzwonkiem w szkołach zrobiło się tłoczno. W klasach nie brakowało uczniów, gorzej z nauczycielami. Część z nich nie chce odchodzić z pracy, jednak jest też grupa, która już przed wakacjami podjęła decyzję, że nie wróci na etat w szkole. Inni nie zmienili branży, ale odeszli lub chcą odejść do nowych placówek, które oferują lepsze warunki.

Czytaj więcej »

Przez pięć dni nauczyciele nie przyniosą do szkoły własnych długopisów. Czy tak wywalczą podwyżki?

W szkołach trwa akcja zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego pod hasłem „Nauczycielu, nie sponsoruj swojego warsztatu pracy!”. - Kompletnie tego nie odczułem - mówi w rozmowie z nami dyrektor jednej z krakowskich szkół.


W poniedziałek 26 września ZNP rozpoczął akcję „Nauczycielu, nie sponsoruj swojego warsztatu pracy!”. Ma ona potrwać do piątku 30 września i jest prowadzona w ramach trwającego od 1 września w szkołach i przedszkolach w całym kraju pogotowia protestacyjnego.
Czytaj więcej »