Co słychać w oświacie

Dorota Wellman pełna uznania dla pracy nauczycieli: "Kto będzie uczył nasze dzieci?"

Dorota Wellman postanowiła stanąć w obronie nauczycieli. Dziennikarka w najnowszym felietonie zadaje ważne pytanie: "Co my zrobimy bez nauczycieli". W Polsce zaczyna bowiem brakować wychowawców. Zdarza się, że jeden uczy wielu przedmiotów ze względu na braki kadrowe.

Czytaj więcej »

Czarnek chce likwidacji Karty Nauczyciela. I co wtedy?

Przemysław Czarnek oświadczył, że dołączył do grona osób, które za najbardziej szkodliwą uważają Kartę Nauczyciela. Szokujące? W sumie nie bardzo. Wyobraża sobie pewnie ten dokument jako siedlisko zła wszelkiego i dziwacznych przywilejów. Zastanówmy się, wyglądałaby szkoła bez Karty Nauczyciela.

Czytaj więcej »

Roszczeniowi nauczyciele? Opowiem ci, jak wygląda mój tydzień [LIST]

"Jestem nauczycielem od ponad dwóch dekad. Tak, też myślę o zmianie zawodu, choć to wcale nie jest proste. Jestem sfrustrowany, a jednocześnie obowiązkowy i darzę szkołę pewnym sentymentem. Coraz częściej słyszę, że jestem roszczeniowym darmozjadem. To będzie długi list, opowiem, jak żyję i ile zarabiam naprawdę – wiem, że wszyscy są tego najciekawsi. A ty mi powiedz, czy warto?" — napisał w liście do naszej redakcji pan Robert.

Czytaj więcej »

Oto zasady uzyskiwanie stopni awansu zawodowego przez nauczycieli

Minister Edukacji określił nowym rozporządzeniem sposób odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, tryb działania komisji kwalifikacyjnych nadających stopień nauczyciela mianowanego i wzory dokumentów związanych z nominacjami.
  • Dokument zawiera także wzór aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela.
  • Rozporządzenie określa między innymi sposób odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.
  • W dokumencie zawarto także wzory zaświadczeń o zdaniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną.

W Dzienniku ustaw ukazało się rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

Czytaj więcej »

Przemęczeni nauczyciele na półtora etatu i przeludnione klasy. Czeka nas trudny rok szkolny

Początek roku szkolnego w niewielkim tylko stopniu przypomina dzisiaj (w miarę) radosne wydarzenie z czasów, jakie może mieć w pamięci obecne średnie pokolenie. Nieźle będzie jeszcze wśród młodszych uczniów, natomiast najstarsze roczniki podstawówki pójdą do szkoły z obawami, a nade wszystko z niepewnością spowodowaną rekrutacją do szkół ponadpodstawowych. Co więcej, wielu nauczycieli nie wróci po tych wakacjach do szkolnych murów, a ubytków nie wypełnią młodzi entuzjaści, bo sami zniknęli z systemu. Znakiem czasu jest ogromna frustracja tej grupy zawodowej

Czytaj więcej »

Zamiast do szkoły, nauczyciele idą do agencji rekrutacyjnych. Fala odejść narasta

Z roku na rok można zaobserwować, że coraz większa liczba nauczycieli zgłasza się do firm rekrutacyjnych w poszukiwaniu pracy. Czasem jest to praca dorywcza, a czasem pojawiają się młodzi nauczyciele i mówią, że znają język, mają konkretne umiejętności i chcą spróbować szans w pracy, która przyniesie im większe korzyści finansowe - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w spółce Idea HR Group.

Czytaj więcej »