Co słychać w oświacie

Przemysław Czarnek chce "postawić weto absurdalnej, ideologicznej polityce edukacji włączającej"
Finansujemy budowę, rozbudowę i modernizację szkół specjalnych po to, żeby postawić weto absurdalnej, ideologicznej polityce edukacji włączającej - mówił w Węgrowie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - My włączamy dzieci w życie dorosłe najlepiej w szkołach specjalnych, bo tu mamy znakomitą kadrę - dodał. Jak pisaliśmy wcześniej, inwestycje w szkoły specjalne w stylu, który proponuje minister edukacji, martwią jednak specjalistów.
Czytaj więcej »
Spadnie liczba etatów nauczycielskich. Najwięcej z powodu wypowiedzenia
Do końca roku 2023 liczba etatów nauczycielskich w polskich szkołach zmniejszy się o około 4,5 tys. - wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Najczęstszym powodem (niemal 50 proc.) będzie planowane rozwiązanie stosunku pracy w drodze wypowiedzenia.
Czytaj więcej »
Nauczyciele odchodzą z pracy. Posypały się wypowiedzenia
Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Coraz głośniej mówi się o wypowiedzeniach, jakie lądują na biurkach dyrektorów szkół w całej Polsce i rosnącej popularności facebookowego profilu "Nauczyciel zmienia zawód", gdzie swoimi historiami dzielą się pracownicy oświaty.
Czytaj więcej »
Ocena z zachowania to sąd nad uczniem. To, co robią te nauczycielki, to nowość
Koniec roku to w domach wielu polskich uczniów czas dużych emocji. Obliczanie średniej, gdybanie, czy starczy do czerwonego paska, a do tego jeszcze niepotrzebny stres związany z oceną z zachowania. Bo czy naprawdę powinno ono podlegać punktacji? I kto właściwie ma odpowiednie kompetencje, by ocenić, jakim człowiekiem jest uczeń?
Czytaj więcej »
Liceum bez jedynek. "Nauczyciel, który stawia jedynkę, stawia ją sobie"
Liceum bez jedynek. "Nauczyciel, który stawia jedynkę, stawia ją sobie"
W tej szkole uczniowie nie dostaną jedynki. Od września w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Krakowie powstanie liceum, w którym nauczyciele nie będą wystawiać najniższych ocen. Brak wiedzy uczniów będzie nadal zaznaczany w dzienniku, tyle że w inny sposób.

Awantura o nagrody na koniec roku szkolnego. "Umniejszanie sukcesu dzieci"
W jednej z warszawskich podstawówek uczniów dzieli się na lepszych i gorszych - przynajmniej tak wynika z opublikowanej w sieci wiadomości. Ci lepsi "sumiennie pracują cały rok" i z tego tytułu powinni dostawać nagrody. A ci drudzy - ewidentnie muszą starać się trochę bardziej.
Czytaj więcej »