Co słychać w oświacie
Nauczyciele bezradni wobec sztucznej inteligencji. Tak teraz oszukują uczniowie
Uczniowie w Holandii wspomagają się sztuczną inteligencją, by odrabiać prace domowe. Nauczyciele są bezradni, ponieważ nie mogą odróżnić, czy pracę wykonał uczeń, czy specjalnie zaprojektowane narządzie ChatGPT. Ponad 250 uczniów przyznało w rozmowie z portalem nos.nl, że korzysta z oprogramowania, by wykonywać ćwiczenia zadane do domu.
Czytaj więcej »Czarnek spotka się ze związkowcami w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli. Wskazał termin
Na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli — poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że do przeanalizowania zostało m.in. to, jakie roczniki nauczycieli mogłyby skorzystać z tego przywileju.
Czytaj więcej »Darmowe laptopy dla uczniów. Ważne zmiany w szkołach od września 2023, które dotyczą klas IV. Co z nauczycielami i pozostałymi uczniami?
Uczniowie z klas IV otrzymają darmowe laptopy, które mają służyć im w edukacji przez kolejne lata. Taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki. Sprzęt ma trafić do 370 tys. czwartoklasistów. To udogodnienie dla dzieci wejdzie w życie od września 2023 roku. Pojawiła się także zapowiedź, że w kolejnych latach laptopy mają otrzymać również inni uczniowie oraz nauczyciele. Jak podkreśla rząd, jest to sposób na wyrównywanie szans edukacyjnych.
Czytaj więcej »Kandydat w piżamie, żona proszona do telefonu. Rekruterzy opowiadają o największych wpadkach podczas rozmów o pracę
Zdjęcia w CV rodem z Instagrama. Nieobecność na rozmowie rekrutacyjnej, bo "pies pogryzł mi telefon". Przeszacowywanie swoich kompetencji językowych albo odmowa ich zaprezentowania. Uzależnianie decyzji o przyjęciu oferty od opinii mamy albo żony — to prawdziwe sytuacje, z jakimi stykają się osoby zawodowo zajmujące się rekrutacją. Poprosiliśmy ekspertów agencji rekrutacyjnych, by podzielili się najzabawniejszymi historiami ze spotkań z kandydatami.
Czytaj więcej »Przywrócenie do pracy nauczyciela w stanie nieczynnym
Przejście któregoś z nauczycieli na emeryturę, potrzeba udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz inne okoliczności związane z organizacją pracy szkoły (przedszkola) mogły stworzyć możliwość dalszego zatrudniania nauczyciela, który przeszedł w stan nieczynny. Nie zawsze jednak dyrektor placówki musi przywrócić go do pracy. Sprawdź, co możesz a co musisz zrobić, gdy powstanie możliwość przydzielenia godzin nauczycielowi w stanie nieczynnym. Dowiedz się, kiedy przywrócenie do pracy nauczyciela w stanie nieczynnym jest obowiązkowe.
Czytaj więcej »Egzaminatorzy zarobią więcej. Rośnie stawka za sprawdzenie jednego arkusza
Zmieni się stawka za sprawdzenie arkusza maturalnego. Nauczyciele, którzy oceniali matury, zgłaszali, że ich wynagrodzenie musi wzrosnąć w tym zakresie. Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło zmiany, o czym pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Czytaj więcej »