Co słychać w oświacie

Szkoła bez ocen lepiej motywuje do nauki. Coraz więcej nauczycieli z województwa śląskiego rezygnuje z wystawiania uczniom stopni

Ocena jest kalekim, niedoskonałym narzędziem, z którego zrobiliśmy fetysz. Niestety, gdy zadaję uczniom pytanie: "Dlaczego się uczycie?", większość odpowiada: "Dla ocen" - mówi Iwona Nowak, polonistka z VII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach.

Czytaj więcej »

Czarnek wkurzył nauczycieli: niższa pensja z powodu zamieszkania. Szkoły są w szoku

Mądrości ministra Czarnka przejdą już chyba do historii. Każde kolejne jego wystąpienie daje powody do złości uczniom, rodzicom, szkołom lub nauczycielom. Tym razem szef resortu edukacji uderzył w nauczycieli: jest zdania, że nie wszyscy mają tak dużo pracy, więc niektórzy powinni zarabiać mniej.

Czytaj więcej »

Które roczniki nauczycieli w pierwszej kolejności przejdą na wcześniejszą emeryturę?

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, pytany w niedzielnym wywiadzie w Polsat News o zapowiedź przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli, przekazał, że 1 lutego odbędzie się spotkanie ze związkami zawodowymi w tej sprawie.

Czytaj więcej »

Czarnek: Wymagania na tegorocznych maturach będą obniżone o 20-25 proc.

Na wszystkich egzaminach maturalnych, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania są obniżone o ok. 20-25 proc. – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że jest to spowodowane tym, że młodzież uczyła się częściowo zdalnie w czasie pandemii COVID-19.

Czytaj więcej »

Laboratoria Przyszłości – sprawozdania do 6 lutego

MEiN poinformował o wydłużeniu terminu na złożenie sprawozdań z realizacji programu Laboratoria Przyszłości. Organy prowadzące mają na to czas do 6 lutego.

Czytaj więcej »

Wakacje z podziałem na terminy? Górale chcą, aby było tak jak w trakcie ferii. Trwają rozmowy z ministerstwem

Gminy z górskich rejonów chcą zmian w zakresie terminu wakacji. Ich zdaniem wydłużenie letniego wypoczynku do trzech miesięcy znacznie poprawi komfort turystów oraz mieszkańców. Stowarzyszenie Gmin Górskich RP, które powstało jesienią 2022 roku, poczyniło już pierwsze kroki w tej sprawie. Trwają rozmowy z ministerstwem.

Czytaj więcej »