Co słychać w oświacie

Liceum bez jedynek. "Nauczyciel, który stawia jedynkę, stawia ją sobie"

Liceum bez jedynek. "Nauczyciel, który stawia jedynkę, stawia ją sobie"

W tej szkole uczniowie nie dostaną jedynki. Od września w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Krakowie powstanie liceum, w którym nauczyciele nie będą wystawiać najniższych ocen. Brak wiedzy uczniów będzie nadal zaznaczany w dzienniku, tyle że w inny sposób.

Czytaj więcej »

Awantura o nagrody na koniec roku szkolnego. "Umniejszanie sukcesu dzieci"

W jednej z warszawskich podstawówek uczniów dzieli się na lepszych i gorszych - przynajmniej tak wynika z opublikowanej w sieci wiadomości. Ci lepsi "sumiennie pracują cały rok" i z tego tytułu powinni dostawać nagrody. A ci drudzy - ewidentnie muszą starać się trochę bardziej.

Czytaj więcej »

ZADBAJMY O ZDROWIE PSYCHICZNE NAUCZYCIELI

Brak równowagi, rozproszenie i multitasking to chleb powszedni wszystkich członków i członkiń szkolnej społeczności. Lekcje, na których trudno się skupić, hałas na przerwach, relacje z rówieśnikami i współpracownikami, stresujący test czy świadomość, że zbliża się koniec roku szkolnego, pełen sprawdzianów i egzaminów.

Czytaj więcej »

Te liczby aż rażą. Oświata poszerza zakres deficytowych zawodów

Ile powinien, a ile zarabia nauczyciel? To pytanie, które po informacjach podsumowujących działalność MEiN pod rządami ministra Przemysława Czarnka nurtuje już całe społeczeństwo. Podawane kwoty wprost rażą wysokością, ale to za mało, by przyciągnąć chętnych do zawodu.

Czytaj więcej »

Nauczyciel nie ma czasu dla własnej rodziny. "Mój dzieciak musi bawić się sam"

Marcin Dzierżawski, gdański polonista, autor facebookowego profilu i bloga "Belfer na zakręcie", opisuje, jak wygląda praca nauczyciela. "Syn niekiedy chce, żeby się z nim pobawić, zbudować wieżę z klocków albo poczytać książkę. Pocieszny maluch, nie rozumie, że po pracy muszę jeszcze sprawdzić wypracowania, mam ponad 200 uczniów" - pisze Dzierżawski.

Czytaj więcej »

Nauczyciele będą mogli pracować bez limitu godzin

- W roku szkolnym 2023-2024 limit godzin ponadwymiarowych zostanie zniesiony - zapowiedział wiceminister Dariusz Piontkowski. Ministerstwo zgodziło się również na prowadzenie zajęć w innych budynkach oświatowych niż szkoła, ale nie zamierza zmieniać ustawy.

Czytaj więcej »